Jak odczytać e-receptę? Praktyczny poradnik

Jak odczytać e-receptę? Praktyczny poradnik


Jak odczytać e-receptę? Praktyczny poradnik

Wraz z wejściem w życie ustawy refundacyjnej z roku 2012 recepty stały się dokumentem elektronicznym. Dzięki temu pacjenci mają możliwość składania ich w aptekach za pośrednictwem Internetu. W artykule podpowiadamy jak odczytać e-receptę.

1. Odczytaj kod QR
E-recepta zawiera kod QR, który umożliwia jej szybkie zeskanowanie przez aplikację farmaceutyczną. Aby odczytać kod, należy użyć aplikacji do skanowania kodów QR. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, np. QR Scanner for Android and iPhone.

2. Skorzystaj z formularza
W przypadku problemów z odczytem kodu QR, na e-recepcie znajduje się również formularz zawierający niezbędne informacje, takie jak: nazwę produktu, dawkowanie i ilość na opakowanie. Wszystkie te informacje są potrzebne, bowiem bez nich farmaceuta nie będzie mógł przepisać recepty.

3. Zwróć uwagę na daty
E-recepty podobnie jak tradycyjne recepty mają termin ważności. Data ważności znajduje się w prawym górnym rogu dokumentu. Pacjent może zrealizować e-receptę w ciągu 30 dni od momentu wystawienia.

4. Pamiętaj o obowiązkowych informacjach
W przypadku e-recepty obowiązuje szereg wymagań, co do formy dokumentu i niezbędnych informacji. Wszystkie te wymagania muszą zostać spełnione, aby e-recepta była ważna. Im więcej informacji na temat produktu, tym większa szansa na poprawne wydanie leku.

Podsumowanie
E-recepta to łatwy i wygodny sposób na zlecenie zamówienia leków, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Aby zrealizować e-receptę należy odczytać kod QR lub skorzystać z formularza, zwrócić uwagę na daty ważności oraz pamiętać o obowiązkowych informacjach. Gdy wszystkie te kroki zostaną wykonane, pacjent może spodziewać się szybkiego i bezproblemowego wydania leków w aptece.